Лолин – столиця Франкового кохання

ОДИН ДЕНЬ ІЗ ЖИТТЯ ПОЛІТИКА

Минулого тижня відомий політик, голова Благодійної фундації, Заслужений економіст України Вячеслав Кредісов відвідав Долинщину, Рожнятівщину та Болехівщину. Йому вдалося побувати в неділю у чотирьох сільських радах. А це у селі Гузієві Болехівської міської ради, Княжолуці та Лолині Долинського району й селі Криві Рожнятівського району. Власне, у цих населених пунктах святкували Дні села. Але Вячеслав Кредісов не їхав сюди з метою відпочинку, а навпаки – вивчення актуальних проблем жителів сіл, які потребують, можливо, уваги й на рівні області й вище. І, звичайно, як належить гостеві, із подарунками.

ЛОЛИН – СТОЛИЦЯ ФРАНКОВОГО КОХАННЯ

Поїздка розпочалася із села Лолин. Власне, це село – це місцина першого кохання Івана Франка. Саме сюди він приїздив до Ольги Рошкевич. Лолин живе Іваном Франком й Ольгою Рошкевич, їхнім світлим і чистим коханням , і творчістю поета. І це село є особливим у біографії письменника . Тут з народної любові до них постала в камені й дереві скульптурна композиція, в якій Іван Франко та Ольга Рошкевич назавжди разом.

Власне, в черговий раз до села з»їхалося чимало гостей не тільки з району, навколишніх сіл, але й з інших областей. Сільський голова Іван Дацьо всіх радо стрічав із хлібом та сіллю. В цей день святкували 420 – річницю від першої згадки про село та 120 років місцевому храму – Церкві Святого Миколая. На святі виступав і відомий чоловічий хор «Благовіст» львівської церкви Михаїла Артистратега. Цей хоровий колектив колись співав для Папи Римського Павла ІІ. Під час урочистостей присутніх привітав заступник голови районної державної адміністрації Іван Кочержат і за вагомий внесок у створення благоустрою та соціально-культурний розвиток села нагородив спільними грамотами голови районної державної адміністрації та голови районної ради жителів села. З вітальним словом до присутніх також звернулись заступник начальника управління культури обласної державної адміністрації Василь Тимків, сільський голова Іван Дацьо, Заслужений економіст України Вячеслав Кредісов, настоятель храму Святого Миколая Іван Салига, отець Ігор Дарвай, директор Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Роман Горак, який подарував сільській бібліотеці свої книги.

В’ячеслав Кредісов в цьому селі вже не вперше. І як говорить, що чим частіше сюди навідується, тим більше відчуває дух письменника , який тут живе.

– Іван Франко був «цілий чоловік». Як людина, наділена потужним розумом і глибоким почуттями, він не міг не бажати йому добра та не віддати всі свої сили в ім.»я цього добра. Національна людина – це незрівнянно більше, ніж просто людина. А Франко був національно – українською людиною впродовж всього свого життя. Він був перш за все українець, – говорив Вячеслав Кредісов.

Зацікавив Лолинський музей гостей фотографіями письменика, його братів – Захара та Онуфрія, сестри Юлії, фотодокументальними свідченнями з життя і творчості Великого Каменяра. Почесне місце займають побутові речі родини пароха Лолина Михайла Рошкевича, фото його дітей – Ольги, Михайлини, Ярослава. Лолин завжди викликав зацікавленість у письменників, дослідників літератури, краєзнавців. Тут у родині Щуровських не раз бував син Франка Тарас, відомі поети Дмитро Павличко, Степан Пушик.

Тема Франкових любовних захоплень завжди притягувала франкознавців, декотрі з них збиралися написати про це окрему книжку. Одному з них, Романові Гораку, це по-справжньому вдалося. Він написав повість „Тричі мені являлася любов», котру й досі перечитують із задоволенням.

Святкування завершились концертом за участі аматорів села та гостей зі Львова. А Вячеслав Кредісов у подарунок для села профінансував дитячий ігровий майданчик.

СЦЕНОЮ СЛУГУВАЛА ВАНТАЖІВКА

Наступним цього дня було село Крива Рожнятівського району, яке входить до Грабовської сільської ради. На прекрасній гористій території, гори парували після сильної зливи. Вячеслава Кредісова зустрічали мешканці як Криви , так і села Грабова разом із сільським головою Галиною Чекіт. Галина Петрівна керує цими сільськими населеними пунктами вже третє скликання. Люблять її в селі Криві. Та є за що. Адже знає проблеми кожного, зокрема й села, старається кожній людині приділити увагу. А загалом у Криві проживає 75 осіб. Власне, цього дня й святкувала громада День села . І це вперше, як наголосила Галина Чекіт. Згадка про село датується 350 років тому. Хоч жителів тут і не багато, але село живе великою міцною родиною. Один одному завжди допомагає. Приємним для кривлян було те, виходець із цього села артист Ярослав Шершень із Долини приїхав привітати піснями своїх земляків. Та найцікавішим попри все для гостей було те, що сценою служив вантажний автомобіль повоєнних часів, якого встелили килимами. Проте машин із гостями з сусідніх сіл на свято з»їхалося чимало. Лунали пісні, танцювали місцеві колективи, діти читали вірші. Привітав всіх і політик Вячеслав Кредісов, який на свято прибув не з порожніми руками. Дітям роздав солодощі, а для сільської громади подарував вказівний знак села, який встановили саме до цього свята. Вячеславу Анатолійовичу сподобалося в селі, де його частували пирогами, дерунами із домашньою сметанкою та кулешею. І як він зауважив, що незабаром знову приїде до громади. А Криву він бачить в майбутньому як один із туристичних маршрутів. Правда, найперше варто відремонтувати дорогу.

У КНЯЖОЛУЦІ В КОЖНОМУ ДВОРІ – ГОСПОДАР

Одне чи не з найбільших сіл Долинського району – Княжолука 29 липня також святкували День села, куди був запрошений Вячеслав Кредісов. Тут відбулось не тільки урочисте відзначення Дня села Княжолука та 10-річчя створення аматорського колективу «Барви Прикарпаття». Урочистості молитвою відкрили духовенство села. На величезному полі навпроти школи обладнали сцену, тимчасові торгові лотки. Почесною грамотою голови обласної державної адміністрації, голова районної державної адміністрації Олександр Криницький вітаючи жителів села та з нагоди свята вручив сільському Ігорю Беляку голові подарунок. З вітальним словом також виступили сільський голова Ігор Беляк, начальник Долинського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів, депутат районної ради Володимир Іванишин, директор теплично-овочевого комбінату Богдан Зелінський.

Програму святкування доповнили самодіяльні творчі колективи клубних установ. У відзначенні Дня села Княжолука також взяли участь сільські голови . Вячеслав Кредісов привітав всіх присутніх на святі, а аматорський колектив «Барви Прикарпаття», який відомий не тільки у своєму селі, в цей день виступав у прекрасних українських строях, які їм подарував політик та меценат. І як сказав Вячеслав Кредісов, село можна порівняти з колискою української нації. Це наша історія. І саме в цьому селі бачу, що збереглися традиції святкування давніх свят. В містах вже цього немає. Перш за все, для розвитку села необхідні господарі, які б його розбудовували, які б покращували умови життя. А в Княжолуці, як я зрозумів, кожен двір – кожен господар. Якщо немає бажання навести порядок, лад у державі, створити умови, щоб село розвиватися, — воно й не буде розвиватися. А за бажання і волі можна втілити у життя найсміливіші плани. І вірю, що у Княжолуки ще більші перемоги попереду.