Експертна оцінка щодо тестового рейсу нового «Шовкового шляху» (ефір радіостанції «Голос Столиці» від 02.02.16 р.)

Чи вигідний Україні проект новий «Шовковий шлях»? Почну з життєвого прикладу. Один мій товариш виробляє вікна в Україні, – одним з найбільших ринків збуту його продукції є Казахстан і саме цим тестовим поїздом він відправив свій товар. Так ось, – «сухий залишок»:, тривалість даного шляху збільшилась з 10 до 16 діб, вартість доставки виросла з менш ніж п’яти тисяч доларів до п’яти з половиною. Тобто стало довше і дорожче. Тому на даному етапі єдиний видимий плюс (хоча він надважливий!), який отримала Україна, є політичний ― ми показали РФ, що можемо самостійно вирішувати подібні питання та навіть об’єднувати такими проектами інші країни.

Повернувшись до оцінки першого тестового рейсу, хотів би додати, – ми не маємо все ж таки бути надто критичними. По-перше, стали на заваді погодні фактори, – був шторм, по-друге, ніхто не відміняв і людський фактор, – мала місце неузгодженість дій з оплатою казахській стороні. З часом, враховуючі помилки та роблячи адекватні висновки, побудувавши чітку грамотну логістику, впевнений, вдасться суттєво скоротити і час доставки, і знизити вартість.

Чи можна якось вирахувати і вплинути на природні явища, наприклад, ті ж самі шторми? Напевне, з точки зору «абсолютності» – неможливо, мовою бізнесу це називається форс-мажорні обставини. Але бізнес, – це така розумна форма життя, що завжди знайде анти форс-мажорні засоби і досягне мети.