Національний банк України хоче заборонити ФОПам витрачати гроші з підприємницького рахунку на особисті потреби.

Проєкт постанови НБУ винесено на громадське обговорення. Зауваження та пропозиції до нього приймаються до 12 вересня.

Зараз фізична особа — підприємець має право вільно користуватися коштами з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством. Таке право надається фізособам — підприємцям незалежно від системи оподаткування.

АРГУМЕНТИ від Податкової:  крок вимушений, адже йдеться про приховані доходи – з майже двох мільйонів самозайнятих осіб банківські рахунки для здійснення підприємницької діяльності відкриті лише у 964 тисячі.

РЕКОМЕНДАЦІЇ:

  • уникати використання особистих рахунків у підприємницьких цілях та тримати рахунки ФОПу та власні особисті рахунки у різних банках, не накопичувати геть усі кошти на одному рахунку.
  • закривати непрацюючі ФОПи, а якщо банк передає податковому органу дані стосовно особистих рахунків без відповідних письмових запитів та без рішення суду, звертатися до суду.

 

ВИСНОВКИ:

  • Така ініціатива банківського регулятора точно не полегшить роботу підприємців, адже банк вимагатиме підтвердити їх цільовий характер видатків.
  • не прописано, як банки контролюватимуть цю заборону, а також як підприємцям розпоряджатись власно заробленими коштами на свої особисті потреби. Адже під вказане табу потраплять як безготівкові розрахунки, так і зняття готівки в касі та банкоматі, розрахунки через термінали.
  • Податковий орган розраховує на те, що через складність судового оскарження призведе до додаткових надходжень до бюджету, а це збільшить корупцію.

Наразі дії ДФС більше нагадують спробу залякати підприємців з тим, щоб вони, по-перше, не використовували приватні рахунки не за призначенням, а по-друге, щоб більшу частку операцій проводили через рахунки ФОП. Отже, поки що немає сенсу закривати свої рахунки або припиняти підприємницьку діяльність. В разі отримання від ДФС запитань щодо особистих рахунків завжди можна оскаржити будь-яке намагання податкової аргументом, що це спроба залізти до приватної кишені.