Нещодавно з’явилася інформація про намір влади Кіпру запровадити податковий збір із депозитів у тамтешніх банках. Називають цифри від 2% до 40%.
Такий крок може спровокувати масовий витік капіталу із кіпрських банків. Тема є доволі цікавою і для України, оскільки українcькі бізнесмени є одними із активних вкладників у закордонних, а особливо – саме кіпрських, банках.
За оцінкою вітчизняних експертів, українські вклади в банках Кіпру складають до 13 млрд доларів. А отже, втрати українських вкладників можуть скласти близько мільярда євро.
Відомий український політик і економіст Вячеслав Кредісов таку ситуацію розцінює як привабливу для України, оскільки частково кошти можуть бути повернені назад.
«Наразі введення кіпрського податку на депозит, на мою думку, призведе лише до того, що кошти українського походження будуть переведені в інші офшори чи на рахунки привабливих європейських банків. Позитивним для вітчизняної економіки може стати, як мені здається, часткове повернення на батьківщину українських коштів у вигляді інвестицій (а це, до речі, не один мільярд доларів), – вважає експерт. – Можливо, вчергове трохи похитнеться довіра до банків серед українських вкладників, але останнім часом ситуація в банківській системі України більш-менш стабільна, тому відток депозитів навряд чи буде суттєвим».
Разом з цим політик зазначає, що якби в Україні створили більш привабливі умови ведення бізнесу, то фінансові потоки, що течуть за межи України, були б менш «повноводними».
Серед таких умов він називає оптимізація та ефективні методи податкового планування, спрощення зовнішньоторговельних операцій, мінімізація фіскального (тотального!) навантаження.
Щодо Прикарпаття, то Кредісов стверджує, що суттєво «кіпрські офшорні новини» не вплинуть на ситуацію в краї, а основний грошовий потік і надалі буде пов’язаний з нашими заробітчанами.