Міністерство фінансів України планує врегулювати виплату компенсацій підприємствам за їх мобілізованих співробітників. Як система компенсацій функціонує зараз, і яких змін варто очікувати.
Підприємства продовжують виплачувати зарплату людям, які зараз на фронті, а держава обіцяла їм компенсувати ці витрати?
– «Кожна людина, як і країна, має виставляти пріоритети. Так от, пріоритетом нашої країни зараз є безпека, спроба зберегти країну в тих межах, які є, що ми і робимо. Тому для держави пріоритет номер один – зробити все необхідне для того, щоб обороноздатність України була на вищому рівні, а для цього потрібно підставляти фінансове плече підприємствам, які виплачують зарплату, тобто компенсувати їх, чого на сьогодні дійсно не відбувається. Уряд має достатньо повноважень, механізми зміни держбюджету, мільярдні суми, що йдуть на так звані додаткові рахунки, які наповнюються з додаткових джерел тощо. А отже потрібна лише політична воля для прийняття рішення, щоб такими компенсаціями були забезпечені підприємства як державної, так і недержавної форми власності».
За словами бізнес-омбудсмена, борг держави перед підприємцями за такими компенсацій становить 1,6 мільярда гривень. Якщо підприємства очікують компенсацій, то це означає, що влада це обіцяли? Чому тоді досі не зробили?
– «Це питання насамперед до уряду, я можу тільки припускати. Щоб здійснювати зміни в бюджеті, необхідне рішення ВР. Рада зараз не засідає, хоча мій досвід, коли я працював заступником міністра оборони, свідчить – якщо є воля і позиція, це робиться практично день в день в міру необхідності. Тому вірю в те, що у вересні це дуже швидко можна зробити».
У вас є статистика, скільки саме підприємств сподіваються на цю компенсацію?
– «Статистики точної не маю, але можу озвучити позицію українського бізнесу – підприємці відносно нормально на це реагують. Тобто очікувати, що хтось вийде перекривати дороги, точно не потрібно. Український бізнес намагається максимально допомагати самостійно.»
АТО триває в Україні вже більше року, а питання про компенсацію не вирішене …
– «Згоден. Але є такий вислів: якщо ти не будеш годувати свою армію, то через деякий час будеш годувати чужу. Тому кожен на своєму рівні – уряд на своєму, бізнес на своєму – повинен допомагати. Я вірю, що це питання буде вирішено. У серпні навряд чи, а ось у вересні – дуже реалістично, тому що традиційно український уряд у вересні виносить на розгляд зміни до бюджету. Тобто можна поставити це питання і воно буде проголосовано, переконаний, що ВР підтримає цю ідею.
Офіс бізнес-омбудсмена рекомендує уряду ввести адресність виплат, щоб скоротити період розгляду питань по виплатах. Що означає ця адресність?
– «Адресність означає, що є конкретне підприємство, яке направило молодих бійців на фронт, воно повинно отримати компенсацію. І повинні бути конкретні прізвища людей».
Читати повністю: