Що насправді коїться в українській економіці?

«Ситуація в українській економіці катастрофічна і драматична», – заявив Голова Політради ВО «Батьківщина» та фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк із парламентської трибуни у вівторок, 22 жовтня.

Він наголосив, що золотовалютні резерви Національного банку України зменшилися на 17 млрд. доларів і Україна опинилася на грані девальвації національної грошової одиниці. У країні немає валюти для того, щоб утримувати валютний курс.

Запитання: Що насправді коїться в українській економіці? Чи дійсно сьогодні є загроза знецінення гривні? І у чому українцям краще заощаджувати – у гривнях, доларах, євро, чи може у дорогоцінних металах?

Насправді вже стало осінньою доброю традицією опозиції – вимагати від Уряду та Президента відповідей на болючі питання: як буде виконуватися держбюджет до кінця року в умовах зростання його дефіциту та як виконуватимуться зобов’язання перед бюджетниками.

Якщо говорити мовою цифр, то дефіцит бюджету у 2011 році складав 5,1 млрд. гривень, минулого – 16 млрд., а в цьому році вже озвучено 17 млрд. Звісно, це насторожуюча тенденція, яку потрібно не лише брати до уваги, а й змінювати кардинально. Без стабільного росту промислового виробництва, збільшення темпів інвестицій, розширення ринків збуту вітчизняної продукції, визначення основних цілей пріоритетного розвитку країни та встановлення термінів їх досягнення, існуючу тенденцію не змінити.

Чи існує загроза знецінення гривні? Впродовж 2013-го року гривню вдалось втримати, але це коштувало Нацбанку кількох мільярдів доларів з золотовалютних резервів, які й так тануть від року в рік. Гривня – не лише національна валюта, вона ще й лакмусовий папірець політичної ситуації. А зважаючи на те, що вже зовсім скоро розпочнеться передвиборча кампанія 2015-го року, гривню триматимуть з усіх сил приблизно на існуючій позиції.

Щодо заощаджень. Особисто я намагаюсь завжди притримуватись «золотої середини». Тому порадив би співвітчизникам формувати свій валютний кошик пропорційно між іноземними та національною валютою. Це однозначно пом’якшить потенційний ризик за умови виникнення загрози девальвації.