Експертна оцінка щодо питання обмежень на транзит і імпорт з боку Російської Федерації на рівні Світової організації торгівлі. Чим обернеться ця ініціатива…

(ефір радіостанції «Голос Столиці» від 16.03.16 р.)

Україна вирішила підняти питання обмежень на транзит і імпорт з боку Росії на рівні Світової організації торгівлі. Таку пропозицію Міністерства економічного розвитку і торгівлі вже схвалив уряд.

Україна має шанс виграти суперечку на рівні СОТ?

― Це логічна і правильна дія українського уряду. Стукайте і вам відкриють, а під лежаче каміння вода не тече. Інша справа, потрібно чесно і об’єктивно ставитись до таких питань, і з точки зору геополітики, і з точки зору геоекономіки. Ми вже сильно обпіклись у Криму і на Донбасі… Наразі маємо використовувати всі можливості, – є безпрецедентні порушення з боку РФ, ми звертаємось до СОТ… Питання в тому, якою буде реакція і, відповідно, реальні дії.

Не тільки Росія заборонила транзит, а й Україна блокувала фури з РФ. Чи не обернеться це штрафами для нашої держави з боку СОТ?

― Безумовно. Не буває гри в одні ворота. Україна має очікувати, що певні питання будуть нам виставлені в якості претензій, але ми повинні навчитися захищати свої інтереси. І позиція уряду, на мою думку, в даній ситуації ― правильна. Так, Україна може отримати штраф. Нічого, заплатимо. Але ж принципові питання завжди дорого коштують, а в даному випадку важливіше підтримати імідж України, як проєвропейської держави з чітко означеними принципами і орієнтирами.

Що дасть Україні ратифікація договору з СОТ про держзакупівлі?

― Європейський ринок оцінюється більш ніж в 100 млрд. євро річного обсягу. І якщо ми отримаємо хоча б 1% від цього смачного пирога, він перетвориться на шалені цифри, з’явиться прямий доступ українських виробників до тендерів та закупівель державних і недержавних структур в інших країнах, які входять до СОТ. Головне, – адекватно вписатись і перетравити такі великі можливості. Дана ратифікація підвищує конкурентоспроможність українських виробників, з’являється певна мотивація. В угоду про СОТ входить 44 країни, включаючи 28 країн європейської співдружності, обсяг річних закупівель становить близько 1,7 трильйона доларів США. Це величезні цифри і українському бізнесу має бути точно цікаво позмагатись за них.

Чи достатня кількість виробників готові виходити на світові ринки?

― Далеко не всі українські виробники були готові до виходу на світові ринки. Адже, потрібно відповідати нормам жорсткого європейського контролю за безпекою. Деякі підприємства вже використовують систему ХАССП. Наприклад, в Європі вже скуштували українську курятину, що пройшла всі стадії контролю, ХАССП і система якості ISO застосовуються на вітчизняних цукрових заводах, прийнятий Закон про безпеку харчових продуктів, іншим законом вводиться обов’язкова реєстрація всіх сільськогосподарських тварин… Бізнес ― це конкуренція, а конкуренція – це змагання, – хто не готовий, той програє. Не всі представники українського бізнесу готові до випробувань на рівні світового ринку, але не бачу в цьому проблеми. Дорогу здолає той, хто йде.

Читати повністю: http://newsradio.com.ua/2016_03_17/Ukra-na-narvetsja-na-shtrafi-v-SOT-cherez-blokadu-ros-jskih-fur-Kred-sov-9656/