Щодо теми: "реальна зарплата українців за рік знизилася на 6,5%..."

За даними Держстатистики, середньомісячна номінальна зарплата підвищилася в 2014 році на 5,9% або до 3476 гривень, а реальна зарплата знизилася на 6,5%.
Висновки Держстатистики, як державного органу, грунтуються, вочевидь, на офіційній позиції. Але ж 2014 рік – рік Майдану Гідності, анексії Криму, зміни влади, позачергових виборів, тривалих бойових дій на Донбасі, більш ніж значного падіння курсу гривні до іноземних валют тощо…
Потрібно розуміти і те, що зникнення зарплатні в «конвертах» – справа не швидка, а застосування прогресивної шкали оподаткування зарплат – лище складова концепції Уряду, тому аналітика у даному питанні досить відносна. Вочевидь, що курс американської валюти до гривні зріс майже втричі вже на сьогоднішній день, тобто, якщо раніше працівник прив’язував свою зарплатню до, наприклад, американського долара у своїх планах на відпустки, імпортні покупки тощо, то його купівельна спроможність впала не на 6,5%, а втричі. І стабільність поки що нам тільки сниться.
Мова йде про номінальны заробітки, тобто – без урахування інфляції (24,9% за 2014 – так звана «галопуюча» інфляція). Для порівняння – у мирні минулі декілька років інфляція в Україні була вдвічі меншою.
Основною рушійною силою інфляції в 2014 році було зростання цін на продукти харчування – на 24,8%.
Така глибока девальвація гривні призвела до різкого зростання цін на імпортовані товари – найбільше подорожчали транспортні кошти, бензин і фармацевтична продукція (зростання цін за рік на 73,5%, 60,7% і 44,9% відповідно).
Ще одним важливим фактором стрімкого прискорення темпів інфляції в минулому році стало зростання комунальних тарифів – природний газ для населення подорожчав на 62,8%, тарифи на гарячу воду та опалення зросли на 46,9%.
Тому реально українці стали біднішими не на 6,5% (приблизно на 260 грн), за офіційними даними Держкомстату, а, враховуючи шалені інфляцію і девальвацію гривні, як мінімум, відсотків на 50%.
Також неможливо порівнювати наразі ситуацію громадян на Донбасі та в усій Україні. Купівельна спроможність жителів Донецької і Луганської областей через військові дії впала, згідно з офіційними даними, відповідно на 10,6% і 13,6%, а за очевидними – майже відсутня.
Через війну в Донбасі і триваючий спад в економіці, реальні прибутки населення впадуть – на 12-15%, так як інфляція у 2015 році очікується до 25%, как і минулого року.
Зауважу, що дефіцит держбюджету-2015 планується до 15% ВВП і він може скласти більше 180 млрд грн. Це паганий дзвіночок, бо обвал економіки Греції почався з дефіциту держбюджету в 15% ВВП. За тих обставин, в яких наразі живе Україна, неможливо не тільки збільшити доходи бюджету, а навіть стабілізувати їх. Враховуючи, що витрати на оборону збільшені втричі (50-60 млрд грн), ясно, що значто будуть урізані витрати на освіту, науку, медицину. А державні дотації цін на газ і «комуналку» для населення перетворяться на ілюзію. Це все я говорю до того, щоб зрозуміти – очікуване падіння реальних зарплат може перевищити найпесимістичніші прогнози.
Непрогнозованим залишається і курс долара: без реальних реформ у сфері економіки гривня може девальвувати до 24-25 грн/$, а за умови проведення реформ – зміцнитись до 12 грн/$. Ніхто не вкладатиме у країну, яка має хоч мізерну можливість себе врятувати, але не має для цього бажання і політичної волі. Якщо ми не йдемо на вже задекларовані непопулярні реформи – грошей нам ніхто не дасть…