Вячеслав Кредісов: «Податковий кодекс треба доопрацювати з урахуванням пропозицій бізнесу»

В медіа-холі ІМК відбулася прес-конференція на тему «Податковий кодекс як дзеркало української економіки», у якій взяли участь доктор економічних наук, голова правління Всеукраїнського об’єднання підприємців «Нова формація» Вячеслав Кредісов та економічний експерт Борис Кушнірук.

Учасники прес-конференції впевнені, що від появи нового Податкового кодексу виграє лише великий бізнес, водночас, коли малий бізнес від нововведень нічого не отримає.
«Тому, що у великому бізнесі є системи, які допомагають йому існувати: аудиторські та бухгалтерські групи, радники і таке інше. Якщо, наприклад, говорити про велике будівництво, то там також існує велика кількість структур, які допомагають вирішувати різні питання. Хто не виграє від нової редакції кодексу, так це малий бізнес, тому що він, як правило, не має можливості купувати дорогі послуги аудитора, консультанта, бухгалтера, економіста», – зазначив доктор економічних наук Вячеслав Кредісов.
Вячеслав Кредісов також дав всебічну оцінку новому Податковому кодексу, визначивши його плюси та мінуси для підприємців та проаналізувавши в цілому систему оподаткування. Серед позитиву нововведення, зокрема, зменшення кількості податків із 20-ти до 17-ти та введення податку на розкіш, за яким власники квартир площею понад 300 кв м або ж будинку площею понад 500 кв м щорічно сплачуватимуть 20 грн за кожен метр понад норму.

Щодо негативів, як зазначив В. Кредісов, їх суттєво більше. «Проект податкового кодексу стосується, перш за все, малого бізнесу. Адміністрування не стало легшим. Якщо раніше був єдиний податок 200 грн, то сьогодні може дійти до 1500 грн. Це є негатив. По-друге, значне збільшення повноважень для існуючих податківців, які сьогодні можуть прийти у будь-який час, чого раніше не було. І третій момент: всі зміни, які відбувалися. ніхто не обговорював з підприємцями взагалі. В цілому по країні не було ніякого обговорення», – підкреслив В. Кредісов. «Всі ці речі спочатку потрібно надати для ознайомлення підприємцям, таким галузевим, як, наприклад, об’єднання «Нова формація», а вже після того подавати до законодавців», – впевнений економіст.

Такі суттєві зміни, як введення нового Податкового кодексу, повинні бути ретельно вивірені протягом декількох років. Скажімо, так розроблялася ця система у сусідній Росії. «В Україні, – зазначив Вячеслав Кредісов, – за один-два місяці хтось щось розробив, хтось щось написав, а потім кажуть: так ми ж усе обговорили, давайте його приймати! Після того починають бігати і кричати, мовляв, а чому податківці приходять? А тому, що у них є така можливість на сьогоднішній день, бо новий проект Податкового кодексу дає їм значно більше повноважень ніж до цього. Вони особисто можуть відкрити будь-яку кримінальну справу, зайти в будь-які офіси і формально довести свою правоту».

На думку Кредісова, викликає дуже багато питань і система адміністрування податків. Якщо в Європі передбачена тільки електронна звітність, то у нас бухгалтери бігають на поклон до податкових, вистоюючи щомісяця величезні черги, аби встигнути вчасно здати документи. Такий механізм провокує і корупційні дії. «І хоча у новому варіанті Податкового кодексу передбачена електронна звітність, це ще не означає, – сумнівається економіст, – що так воно буде насправді».

Серед мінусів нового Податкового кодексу учасники прес-конференції зазначили також відмову щодо введення податкових канікул, одноразове стягнення транспортного збору при купівлі авто (за рахунок чого збільшується вартість пального), стягнення подохідного податку. Зокрема, якщо раніше із заробітної плати до 13 тис грн. сплачували 15%, податку, то зараз розрахунки відбуваються у такий спосіб: із 13 вилучають 15 %, різницю суми понад 13 тисяч обкладають вже 20-тьма % .
«Однозначно,- підсумував Вячеслав Кредісов, – податковий кодекс дуже необхідний, як документ, на якому має будуватись бюджет наступного, 2011 року. Але його треба доопрацювати з урахуванням пропозицій бізнесу».