Кредісов: Фільм «Матч» - наруга над пам'яттю українців

Відомий політик, доктор економічних наук В’ячеслав Кредісов висловив свою думку про скандальний російському фільмі «Матч» і попередив: якщо ідеологія не стане частиною державної політики, України втратить свою історію …

Днями в Україну було презентовано художній фільм «Матч», який повинен пролити світло на знаменитий «матч смерті» між київською командою «Старт» (команда київського «Хлібзаводу», зібрана з гравців довоєнних київських футбольних клубів «Динамо» і «Локомотив») проти футболістів німецької команди «Флакельф» (змішана команда футбольних аматорів Люфтваффе і зенітників ППО) 9 серпня 1942 року на стадіоні «Зеніт» в окупованому Києві.

На думку В’ячеслава Кредісова, фільм не тільки спотворює історичні події, а й сіє ворожнечу між українським і російським народами.

Чи не тому, за соціологічними опитуваннями, на думку росіян, Україна знаходиться на третьому місці у «списку ворогів», після США і Грузії.

«Російський фільм« Матч », як стверджують його продюсери, – подарунок українцям до Євро-2012. Сумнівний подарунок. Що це? Ляпас загиблим у Другій Світовій війні чи, може, бажання посипати сіллю рани минулого, щоб черговий раз внести розбрат між народами, які століттями живуть поруч?

Побачивши уривки фільму, прийняв для себе рішення його не дивитися взагалі, бо через весь фільм проходить чітке позиціонування українців як нації колабораціоністів, яка підтримувала і сприяла фашистам. Після прем’єри, яка пройшла в Києві з пікетами ВО «Свобода», продюсерам фільму вистачило сміливості приїхати в Київ і в одній з відомих телепрограм проводити дискусію в прямому ефірі. Найбільше зачепила фраза: «Цим фільмом ми хотіли перевірити Україну на цілісність». Але чому росіяни не перевіряють фільмами, наприклад, про Чечню, свою цілісність?

На мою думку, таку сміливість творчим і не дуже особистостям російського кінематографа дала скандальна фраза президента Росії Володимира Путіна: «Росія перемогла б у Великій Вітчизняній війні, навіть якби Україна не входила до складу Радянського Союзу».

Професор Володимир Косик переконливо доводить, що найбільшу тягар війни на собі винесла Україна. За його даними, наша країна втратила 8 мільйонів чоловік, тобто майже кожного п’ятого чоловіка, який жив тоді на території України, або до 45% загальних людських втрат СРСР. Всього, за даними вченого, під час Другої Світової війни на фронті і на окупованих територіях загинуло 18 мільйонів радянських людей. Для порівняння: Німеччина втратила 6,5 мільйонів осіб, Росія – до 6 мільйонів, Польща – 5000000.

Мені як людині і громадянину Україні боляче чути такі слова, адже втрати українців не обмежені тільки Другою Світовою. У мене особисто в 1915 році під час Першої Світової війни пропав безвісти прадід по лінії мами – Роман Опанасович Шевченко. А рідний брат Анастасії Андріївни, прабабусі по мамі, також ледь не загинув: Ілля Андрійович Якубовський, який воював в Тифлісі (нині – Тбілісі), був поранений турком в 1916 році.

А скільки ще зламаних, понівечених життів і доль залишила після себе війна! Дідусь моєї дружини по лінії батька Іван Антонович Кілко відчув на собі наслідки операції «Вісла». Вся його сім’я (етнічні лемки) була виселена, будинок – спалений. Село Святкова (сьогодні територія сучасної Польщі) було спалено дотла, каменю на камені не залишилося. Моторошною і страшною була дійсність, коли людей виганяли з їхніх рідних будинків під страхом смерті, вбивали рідних людей на очах один у одного. Але Іван Кілко не зламався і пройшов через всю війну до Чехії, воюючи на боці радянських військ. Головне – залишатися людиною за будь-яких обставин.

Рідного брата бабусі моєї дружини Андрія Моріса фашисти забрали на примусові роботи до Німеччини. Йому вдалося повернутися на батьківщину, після чого він воював на боці радянських військ, дійшовши до Японії.

Рідний брат моєї бабусі – Микола Андрійович Коваленко потрапив у полон під Вінницею, але втік і пішов в партизанський загін, що діяв на Чернігівщині та Житомирщині. Рідні до кінця війни не знали про місце його перебування.

А іншого брата – Афанасія Коваленко, – який також був у партизанському підпіллі, зловили і розстріляли на очах у власних маленьких дітей.

Бабуся моєї дружини Анастасія Онуфріївна Волошинович зі сльозами на очах розповідає, як на рідній Рожнятівщині бачила війну своїми очима – смерть щодня. Допомагала і партизанам, і солдатам: ховала, їжу в ліс носила. Крім того, у дворі (просто в колодязі!) Була зроблений тайник, де, при необхідності, ховалися воїни УПА. А найбільше за серце бере, коли Анастасія Онуфріївна розповідає про вбитих молодих дівчат, похованих в лісі під сосною, і довгі коси над могилою …

Двоюрідна сестра моєї тещі Анна Максимівна Келебай (Кушлик) працювала в українській Частині Червоного Хреста, яка фактично була жіночої сіткою УПА, під псевдонімом «Нуся». За це в 1947 році була засуджена і вислана на 10 довгих років до Сибіру. Але не зломило її волю і любов до України ні те, що дітей змушена була народжувати на чужині, ні пережиті страждання. Повернулася на батьківщину і любила Україну до останнього свого подиху.

Рідного брата Анни Максимівни – Петра Максимовича Келебея – і їх двоюрідного брата по батькові Євгена Івановича Коломійця, учнів Калуської торгової школи (майже дітей!), Німці розстріляли в 1942 році. На місці розстрілу на площі Героїв, встановлений пам’ятний знак, що нагадує про ту страшну подію. А сім’я і сьогодні не може знайти ні останків, ні могил розстріляних хлопців …

Визнаю, що точки зору можуть і повинні бути різними, в тому числі – на цей фільм.

Але моя позиція – наступна.

Наші загиблі родичі віддавали за Волю, за Свободу найцінніше, що у них було: життя, здоров’я, молодість. А сьогодні нам здалеку заявляють, що війну і без нас би виграли? Фільм «Матч» ллє воду на млин українофобів і ворогів України, грубо спотворює історичні факти і зневажливо показує українців як націю. Сприймаю таке «кіно» як наругу над пам’яттю про українців, які воювали у Другій світовій війні, – наруга над пам’яттю про моїх рідних.

Україна повинна серйозно взятися за ідеологічну складову державної політики, важливим фактором якого є кіно. Власне історичне кіно може прищепити імунітет від історичного забуття, повернути інтерес до історії і віднадити від спроб переписати і перекроїти історію псевдо-політиків і псевдо-художників ».