ЖКГ – велика трагедія великого міста

Сьогодні для всіх нас уже є очевидним фактом, що наше рідне Коцюбинське перетворюється на смітник. І ми, місцеві жителі, фактично стали заручниками багаторічної бездіяльності місцевої влади на чолі із В.Садовським. Вже багато часу він розповідає нам про міфічні земельні ділянки, про нові плани розбудови нашого Коцюбинського. Однак, старанно уникає найголовнішої для нас проблеми – ЖКГ. Ці літери для нас є вже не простою абревіатурою. Ці літери для нас, коцюбинчан, уособлюють весь бруд під’їздів наших багатоквартирних будинків, сморід переповнених, немитих сміттєвих баків, занедбані дитячі майданчики із поламаними, скриплячими, сяк-так пофарбованими гойдалками. Себто все те, що було збудовано ще в середині минулого століття і тепер, доживаючи свої останні дні, псує нам настрій та лякає своєю похмурістю. Чому ми, здорові, думаючі люди, які сплачують за чисті сходи, гарячу воду та за те, щоб, ідучи додому, милуватись охайною клумбою біля будинку, часто змушені відводити погляд, начебто не помічаючи того, що є насправді? Всі ми знаємо, що тарифи, які ми сплачуємо, у кілька разів перевищують столичні. І це при тому, що наші сусіди отримують «на руки» значно більше послуг. Всі ми відчуваємо на своїх сімейних бюджетах, що плата за «надані нам послуги» постійно зростає. У той же час, стан ЖКГ з кожним роком погіршується. Нам пояснюють, що ЖКГ у такому стані через нестачу коштів та борги населення. Дійсно, з цим можна погодитись. Однак, є і інша частина правди – та, яку В.Садовський та його оточення від над приховують. І вона полягає у тому, що з нас – людей, які щомісяця вносять свої чесно зароблені гроші на рахунок комунального підприємства, стягують гроші за послуги, які не надають. Уявіть ситуацію: Ви стоїте перед продавцем, який за чеком, що Ви щойно оплатили, не відпустив кілька найменувань товарів. За таких обставин Ви, не важко здогадатись, звернетесь до адміністрації магазину із вимогою все ж таки отримати ці товари. Однак, дивно – переважна більшість коцюбинчан чомусь мовчки погоджуються із тим, що їм постійно не додають комунальних послуг. Використовуючи цю «мовчазну згоду», спритні місцеві ділки роками оббирають людей.

Розглянемо всі складові цієї злочинної «оборудки» на прикладі будинку, у якому я живу, що розташований по вул. Пономарьова, 18-а.

З юридичної точки зору

Згідно рішення селищної ради № 45/5-5 від 04.09.06 року УЖКГ «Біличі» є постачальником комунальних послуг для нашого будинку. Договір між виконкомом селищної ради та УЖКГ «Біличі» деталізує механізм взаємовідносин між цими двома юридичними особами. Відповідно до цього рішення та договору, який отримати на руки простим людям, ясна річ, не можливо, УЖКГ зобов’язаний протягом 30 днів укласти договори із споживачами. Відповідно до одного із таких договорів я разом із моїми сусідами по будинку сплачуємо УЖКГ «Біличі» за послуги із водопостачання та водовідведення, а також за утримання будинку, прилеглих до нього споруд та прибудинкових територій. На щастя, цей договір ми вже бачимо на свої очі. І тому на цьому етапі «оборудка» і виходить із тіні. Звичайно ж, якщо людина, яка тримає його у руках, має бодай невеликі знання із права, а, найголовніше, – бажання розібратися у бюрократичному крючкотворстві, щоб захистити свій сімейний бюджет.

Тож елементарний юридичний аналіз говорить: договір, що пропонує підписати УЖКГ, не відповідає вимогам Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та відповідним типовим договорам по наданню комунальних та житлово-комунальних послуг, регламентованих Постановами КМУ. У вищенаведених законодавчих актах передбачений механізм розгляду виконавцем (у нашому випадку – УЖКГ «Біличі») скарг споживачів – тобто нас, жителів будинку по вул. Пономарьова, 18-а, та проведення відповідних перерахунків розміру оплати за житлово-комунальні послуги у разі їх не надання або надання у неповному обсязі, зниження їх якості. Однак, у договорі, який підписується між УЖКГ «Біличі» та нами, жителями будинку по вул. Пономарьова, 18-а, відсутній розділ «Вирішення спорів», у якому, як і у всіх договорах про надання певної послуги, повинна міститись чітка процедура складання актів-претензій, їх розгляду виконавцем і у судовому порядку. Відтак, підписавши такий «договір», споживачі мають тільки обов’язки, бо механізм захисту їхніх прав у такому «договорі» відсутній. Крім такого важливого положення діючий договір також не містить і обов’язкового пункту предмета договору, за яким виконавець має надавати послуги відповідно до затвердженого (погодженого) рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Договір також не містить і додатку із вичерпним переліком житлово-комунальних послуг, тарифів та їхніїх складових на кожну з цих послуг, порядок вимірювання та визначення якості надання послуг. Відсутній і такий важливий елемент, як порядок перерахунку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх не надання, або надання не у повному обсязі, зниження їх якості. Частина 1 ст.26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначає такі положення як обов’язкові, істотні умови договору про надання житлово-комунальних послуг. Після таких фактів, мабуть, вже і не слід говорити, що підписання такого роду «договорів» є прямим порушенням місцевою владою чинного законодавства України. Можна також додати, що це також і свідомий обман людей, яким пропонують підписати липовий юридичний документ. А скільки таких договорів по Коцюбинському? Скільки будинків та людей, що проживають у них? Ось і набігає комусь щомісяця, щороку чималенька сума. Як то у нас кажуть «із миру по нитці – голому сорочка». Так хто ж у цьому випадку голий?

А це вже – не що інше, як рейдерство!

Йдемо далі. Своїм рішенням від 29 квітня 2010 року «Про роботу щодо ліквідації заборгованості населення за отримані комунальні послуги від УЖКГ «Біличі» наша селищна рада вирішила надати дозвіл управлінню житлово-комунального господарства «Біличі» на відключення від централізованих систем водопостачання, водовідведення, теплопостачання, електропостачання та зупинки ліфтів споживачів, у яких заборгованість перед УЖКГ «Біличі» за надані житлово-комунальні послуги перевищує 50% від загальної суми боргу споживача за один місяць. Тобто, якщо людина не сплатила кілька сотень гривень, їй відключають воду. А це дуже часто приводить до затоплення квартир і, як результат, значних збитків у і так не дуже заможних коцюбинчан. Чи не нагадує це рішення сталінський «закон про три колоски»?

Опублікувавши своє рішення у «Коцюбинському віснику», селищна рада не забула послатися і на Закон України «Про засади регуляторної політики у сфері господарської політики» та «Закон про місцеве самоврядування». Однак, на практиці дані закони встановлюють лише загальні принципи, а детально це питання регулює постанова КМУ від 21.07.05 № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення». Інакше кажучи, згідно п.23 цих Правил за несвоєчасну оплату послуг споживач сплачує пеню в установлених законом та договором розмірах.

Типовий договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджений постановою КМУ від 21 липня 2005 р. № 630, визначає єдину форму відповідальності за несвоєчасну оплату спожитих послуг – пеню.

Ось так, друзі, місцева влада, прекрасно розуміючи, що багато хто з нас не має ані часу, ані відповідних навичок, щоб розібратись у майстерно збудованій В.Садовським юридичній плутанині, просто нахабно та мовчки щодня оббирає нас та нашій сім’ї!

Проте, вихід із цього замкненого кола є! Слід створити активи під’їздів, а на їхній основі – будинкові комітети. Представник будинкового комітету буде підписувати акти виконання послуг, акти загального огляду будинку, складатиме акти-претензії, займатиметься вирішенням спірних питань, співпрацюючи з відповідним депутатом селищної ради. Саме таке бачення у вирішенні проблем ЖКГ у «Громадської ініціативи Вячеслава Кредісова».

ШАНОВНІ ОДНОСЕЛЬЦІ! СВОЇМ ВИБОРОМ ПРИПИНІМО БЕЗДІЯЛЬНІСТЬ

МІСЦЕВОЇ ВЛАДИ! АДЖЕ МИ ХОЧЕМО І МОЖЕМО ЖИТИ КРАЩЕ!

Ярослав Салівонов,

кандидат технічних наук,

кандидат в депутати селищної ради по

виборчому округу №28